top of page
Ara
 • Yazarın fotoğrafıİzel Argül

Yüksek Kavis (Pes Cavus)

Güncelleme tarihi: 5 Tem 2023

Ayaklar bedenin tüm ağırlığını taşımaktadır. Bu yüzden iş ve günlük hayatımızda ayak sağlığının yerinde olması oldukça önem taşımaktadır. Ayak sağlığı vücut sağlığımızdaki en önemli organlarımızdan birisidir. Ayakta oluşan bir rahatsızlık ayaktan bele kadar birçok ağrıya neden olur. Nasır ve mantar gibi rahatsızlıklarda oluşabilir. Ayak sağlığımıza dikkat etmek oldukça basittir. Çocukluk döneminde bile rahatlıkla teşhis edilen ayak arkının (ayak kavis kısmının) artması ile karakterterize bir deformitedir.


Ayakta pes cavus olması, çocukluk döneminde sık sık düşmelere sebep olur. Ayak yanı konusunda oldukça açık yapıda bir uzuvdur. Halk arasında ayağın yüksek kavisi olarak adlandırılan pes cavus ayaktaki arkı yaylanmasına neden olan anatomik bir yapıdır. Ayak arkındaki artma nedeni ile ön ayak ve topuk bölgesine aşırı yük biner. Bunun sonucunda ayakta ağrı nasır oluşumu görülebilir.


Ayak yüksek kavis deformitesinde en önemli bulgu ayak ağrısıdır. Özellikle, topuk ve ayak tarak kemiği ile parmakların eklem yaptığı yerlerde ayak tabanında oluşan basınçtan kaynaklı ağrılar ve ayak arkı yükselmesi ile ayak orta kesimde ayak sırtında ayakkabı basışı ile olan ağrılar görülür.


Ayağın  yan tarafları tüm ağırlığı taşıyacağı için dış yan bacak ve buna bağlı bel ağrıları meydana gelebilir. Ayak görünümü git gide çukur olacağı için görüntüden kaynaklı bir sorun olduğu anlaşılabilir. Normal bit ayakta arkın en yüksek noktası 1,5cm olmaktadır. Çukur ayağa sahip kişiler ayakkabılarında iç kavisse ihtiyaç duymazlar. Pes Cavus için erken dönemde kişiye özel ortopedik tabanlık kullanımı ve ayakkabı modifikasyonları ile müdahale çok önemlidir.Belirtileri

 • Çocukluk döneminde kolaylıkla fark edilebilecek bu rahatsızlık kendisini gizleyememektedir.

 • Çocukluk dönemindeki kişilerde sık sık düşme belirtisi ile bu rahatsızlık kendini gösterir.

 • Ayak yüksek kavis nedeni ile vücut yükünü kaldırırken deformelere girmektedir.

 • Tam sağlıkla ayağa baskı uygulanamayacağı için bu durumda ayak altarnatiflere gitmektedir.

 • Vücut yükünü kaldırabilmek adına ayak parmaklarında özellikle 1. Ve 5. Parmağında nasır oluşumu söz konusudur.

 • Yaylanma gerçekleşmeyeceği için ayak yanlarıyla yalancı bir yaylanma söz konusu olur. Bu durumda ayağın sık sık burkulmasına neden olur.

 • Zamanla ayak görüntüsü gittikçe çukur olacağı için görseldende bir takım sorunlar olduğu ortaya çıkacaktır ve bu hastalık kendini belli etmeye başlayacaktır.Pes Cavus Nedenleri ve Aşamaları

Çukur tabanda da erken teşhis oldukça önemlidir. Çukur taban oluşumunun ilk sırasında egzersiz oldukça önemlidir. Ancak bu egzersizlerin yararlılığı açısından ayağın yapısı önemlidir. Bu egzersizler germe hareketlerinden oluşur. Egzersiz ve fizik tedavi uygulanabilmesi için ayak yapısı incelenir. Ek olarak tabanlık, geniş ve yumuşak olan özel ayakkabılar kullanılabilir. Pes cavus düşük ihtimale dayalı genetik bir bozukluk olabilmektedir. Ayrıca ayak yapısında git gide bozulma ile de yüksek taban rahatsızlığı oluşabilmektedir.


Nedenlerin en yüksek ihtimali nörolojik bozukluklardır. Nörolojik olarak incelenmesinin nedeni ayak ve parmak yapısında bulunan sinirlerin yapısal bozukluklarıdır. Düzeltilmiş postür, kemiklere, eklemlere ve tendonlara yüklenen ağırlığı ve baskıyı azaltır. Yastıklama etkisi hareket kontrolünü ve dengeyi olumlu etkiler. Bu ek koruma stres kırılmalarının olasılığını azaltmaya yardımcı olur. Ayakların uyum sağlaması ayakkabı içinde belli bir esneklikte olması, yüzeye adaptasyonu son derece önemlidir.

 • Vücutta enerji tasarrufu sağlar.

 • Düzgün bir postür için destek olur.

 • Konfor ve performansta artış sunar.

 • Sürtünmeye bağlı olarak ayak problemlerini yok eder.

 • Ayaktaki basıncı dağıtır.

 • Ayak hareketlerini destekler.

 • Sakatlanmaları engeller.

 • Bel, kalça ve diz ağrılarını önler.

 • Malzemeler ayağın ihtiyacına ve bölgesine göre değişkendir.

 • Dinamik yapılı tabanlıklar ayrı bir biyomekanik tasarıma sahiptir.

 • Karbon alt yapısı ile ince, esnek ve oldukça sağlamdır.

Tedavisi

Kişiye özel ortopedik tabanlıklar kullanılarak yükün ayakta eşit bir şekilde yayılması amaçlanır ve ark desteklenir. Ancak, herkesin ark seviyesi ve desteklenme ihtiyacı farklıdır, bu yüzden yapılan tabanlıkların size özel olması çok önemlidir. Tabanlıkla beraber yapılan egzersizler pes cavusta önemli bir yere sahiptir.


Ayağın iç kaslarını güçlendirecek egzersizler ve beraberinde germe egzersizleri uygulanarak tedavi desteklenmelidir. Pes Cavus rahatsızlığının ilerleyen aşamasında ise cerrahi müdahaleye gidilmektedir. Bu aşamada tendon transferi yapılabilmektedir. Ayrıca yumuşak doku ve kemik operasyonlarıda gerekebilmektedir.
61 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page